Začenja se preventivna akcija 40 dni brez alkohola, ki letos z naslovom Za zdravje in zdrave odnose poudarja pomembnost vrednot zdravja in odnosov, tako za posameznika, družino in družbo. Akcija bo potekala do 11. 4. 2020. Svojo udeležbo lahko vsak potrdi na FB strani 40 dni brez alkohola. V tem času lahko tudi kot družina ali skupnost ne strežemo alkohola. Podrobnosti na www.brezalkohola.si.
Vsak dan zaradi alkoholu pripisljivih vzrokov umreta vsaj dve osebi, kar govori o resnosti in razširjenosti problema v Sloveniji. Z udeležbo v akciji izražamo solidarnost z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola v družinah, pri zdravju ter zaradi nesreč in smrti v prometu. Prav tako je to priložnost, da spremenimo svoje navade in smo preko celega leta zmerni in odgovorni.
Slovenska karitas v sodelovanju z soorganizatorjema Javno agencijo RS za varnost prometa in Zavodom Med.Over.Net akcijo organizira že petnajsto leto. Sodelujejo tudi NIJZ – projekt SOPA (Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola), Zavod Varna pot, Katedra za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani (projekt Sporočilo v steklenici), društvo Žarek upanja, Zavod Vse bo v redu, Zveza klubov zdravljenih alkoholikov in Društvo abstinent. Kot gost se letos pridružuje Družinski inštitut Bližina.
Na novinarski konferenci, ki je potekala danes, so dogodek s svojim petjem popestrili pevci a cappella gospel zbora Bee Geesus, ki so letošnji ambasadorji. Govorniki so izpostavili naslednje poudarke:
Cveto Uršič, generalni tajnik Slovenske karitas:
»Zdravje in zdravi odnosi sta vrednoti, ki nam veliko pomenita. Odpoved alkoholu v postnem času je tako dobra priložnost, da nekaj naredimo za ti dve vrednoti. Da preverimo sebe, odnos v družini, s sodelavci, prijatelji. Slovenska karitas pa z akcijo ozavešča tudi mladostnike, v okviru literarnega natečaj za učence zadnje triade osnovnih šol ter dijake srednjih šol. Lani se je literarnega natečaja udeležilo 29 osnovnih šol ter 12 srednjih šol. Prejeli smo 143 zelo dobrih izbranih literarnih del.«
Vesna Marinko, v. d. direktorice Javne agencije RS za varnost prometa:
»Alkohol zmanjšuje sposobnost zaznavanja, presoje ter ustreznega odzivanja v prometu. Je eden glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometnih nesreč, saj je vzrok za kar tretjino umrlih na slovenskih cestah. Zato bodimo vedno trezni v prometu in tako prispevajmo k večji varnosti.«
Andreja Verovšek, univ. dipl. soc del., vodja spletnih aktivnosti akcije:
»Ni potrebno, da je v družini alkohol in se zato porušijo odnosi. Popolnoma običajni ljudje iz navade ali v želji po »malo dobre volje« spijejo en kozarec več. To spremeni njihovo osebnost. Preprosto nisi več isti človek, ki so ga bližnji vajeni. Tako se počasi oslabijo in začnejo rušiti odnosi.«
Karmen Henigsman, Nacionalni inštitut za javno zdravje:
»S pilotno izvedbo pristopa SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola, ki ga v 18 lokalnih okoljih izvajajo zdravstveni delavci v zdravstvenih domovih in strokovni delavci iz centrov za socialno delo, smo do sedaj podprli 700 posameznikov, ki so se odločili zmanjšati svoje pitje alkohola in v tem tudi uspeli. Opažamo, da so ustrezna podpora, povezovanje med strokovnjaki in odnosi tisti dejavniki, ki lahko bistveno pripomorejo k zamejevanju alkoholne problematike v Sloveniji.«
dr. Drago Jerebic, spec. ZDT, iz Družinskega inštituta Bližina:
»Otroci gledajo in posnemajo starše. Škodljiva oblika pitja alkohola predstavlja pri odraslih eno izmed najbolj razširjenih neprimernih načinov pomirjanja, sproščanja in soočenja s težavami. Če želimo dobro sebi in otrokom, jim bodimo zgled s primernimi ravnanji.«
Matej Virtič, umetniški vodja a cappella gospel zbora Bee Geesus:
»Pogosto pevske pomenijo tudi pivske vaje, pri našem zboru to ni tako. Pri aktivnosti zbora, vajah nastopi za alkohol ni prostora. Vaje koristimo za kvalitetno delo, izven časa vaj pa se družimo in zabavamo na bolj zdrav način. Z veseljem smo pristopili k akciji 40 dni brez alkohola«
V času preventivne akcije se bodo zgodili še naslednji dogodki :
- dve romanji, ki bosta še posebej namenjeni v spodbudo vsem, ki sodelujejo v akciji 40 dni brez alkohola in v podporo vsem, ki kakorkoli trpijo zaradi alkohola ( Brezje – v soboto, 29. februarja, s pričetkom ob 10.00 in Sveta Gora – v nedeljo, 29. marca ob 14.30);
- v organizaciji NIJZ, Projekt SOPA bodo v mesecu aprilu potekali dnevi brez alkohola
Vsi, ki iščejo pomoč v povezavi s čezmernim pitjem alkohola ali zasvojenostjo, si lahko informacije in kontakte poiščejo na straneh www.brezalkohola.si in www.sopa.si.
Cveto Uršič
generalni tajnik Slovenske karitas