Doslej pomagali 9300 družinam v Ukrajini

Skupna pomoč Slovenske karitas Ukrajini ob sofinanciranju Ministrstva za zunanje in evropske zadeve RS preko humanitarnega strateškega partnerstva je več kot 5,4 mio evrov, vključno z načrti za leto 2025, ki je namenjena nujnim potrebščinam, obnovi domov in druge infrastrukture za ranljive. Slovenska karitas je za humanitarno pomoč prizadetim z vojno v Ukrajini do sedaj zbrala od posameznikov in več kot 240 podjetij 3,2 milijona evrov finančne in materialne pomoči, s sofinanciranjem projektov s strani MZEZ preko strateškega partnerstva je od leta 2022 do konca leta 2024 realizirala 1,8 milijona evrov pomoči, 422.000 evrov pa je v načrtu za leto 2025. Skupaj smo s pomočjo MZEZ do sedaj pomagali 9.300 družinam v Ukrajini z različno materialno in finančno pomočjo ter obnovili domove družin, z obnovo drugih objektov za najranljivejše pa na leto trajno omogočili rehabilitacijo več kot 1.000 otrokom in mladostnikom s posebnimi potrebami ter letno več kot 1.000 z vojno travmiranim otrokom psihosocialno podporo. Razmere v Ukrajini so sedaj najtežje od začetka vojne, pomoči pa je vse manj. Zato Slovenska karitas nadaljuje z zbiranje sredstev za pomoč najranljivejšim v Ukrajini, ki potrebujejo našo bližino in solidarnost, da čutijo, da niso sami v tej hudi stiski.

Za pomoč Ukrajini lahko darujete na: 

Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana 
TRR: SI56 0214 0001 5556 761 
Namen: Pomoč Ukrajini
Sklic: SI00 870
BIC banke: LJBASI2X
Koda namena: CHAR

Prispevek v višini 5 EUR ali 10 EUR je mogoče posredovati s SMS sporočilom UKRAJINA5 in UKRAJINA10 na 1919.

Darujete lahko tudi preko QR kode. HVALA!

Na novinarski konferenci, ki je potekala 14.4.2025, ob obisku Fr. Vyacheslava Grynevycha, izvršnega direktorja Caritas-Spes Ukrajina, je generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič je pojasnil: »Skupaj smo s pomočjo ministrstva do sedaj pomagali 9300 družinam z različno materialno in finančno pomočjo ter obnovili domove družin, letno smo omogočili rehabilitacijo več kot 1000 otrokom in mladostnikom s posebnimi potrebami, več kot 1000 otrokom letno smo prav tako omogočili psihosocialno podporo.«

Fr. Vyacheslav Grynevych, izvršni direktor Caritas-Spes Ukrajina, je na srečanju s predstavniki Ministrstva za zunanje in evropske zadeve poudaril, da je malo priložnosti, da se lahko v živo zahvalijo Sloveniji in Slovencem za vso dosedanjo denarno in materialno pomoč ter molitve, z obžalovanjem pa se je dotaknil tudi napada na cvetno nedeljo na mesto Sumi na vzhodu Ukrajine, v katerem je življenje izgubilo 34 ljudi, več kot 110 pa je ranjenih. »Zelo težko je, ker vseskozi razmišljamo, kje v Ukrajini so sploh varna mesta. Naša ekipa sodelavcev Caritas-Spes je v tudi v Sumi. K sreči so vsi v redu. Veste, ne gre le za vprašanje življenja ali smrti, saj takšne razmere predstavljajo težke pogoje za življenje. Veliko se govori o prekinitvi ognja in mirovnem dogovoru, a najhuje je to, ker ljudje nikoli ne vedo, kdaj in kje bodo napadli z droni in raketami. Kljub temu v tem svetem letu iščemo sledi upanja. Prosim vas, spomnite se na nas, saj želimo nadaljevati z našim humanitarnim delom, prav tako se vam priporočamo v vaših molitvah.«

Veleposlanik in generalni direktor Direktorata za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč z ministrstva za zunanje in evropske zadeve Edvin Skrt ocenjuje, se potrebe v Ukrajini ne zmanjšujejo. »Po ocenah Združenih narodov 13 milijonov Ukrajincev potrebuje pomoč, kar je približno 36 odstotkov prebivalstva, predvsem na jugu in vzhodu države. Uničenih naj bi bilo okrog dva milijona ukrajinskih domov. Zelo smo veseli, da imamo v tem primeru dobrega strateškega partnerja v Slovenski karitas, ki sodeluje s Caritas-Spes Ukrajina. Pomembno je, da na Ukrajino, kljub številnim kriznim žariščem po svetu, ne pozabimo. Potrebe niso bistveno manjše, kot so bile spomladi leta 2022, zato je solidarnost posameznikov in podjetij potrebna tudi v prihodnje.«

Vodja mednarodne pomoči pri Slovenski karitas, Jana Lampe, je povedala podrobneje o dosedanji pomoči Ukrajini in načrtih za letos: Dosedanja pomoč Slovenske karitas Ukrajini je obsegala pakete s hrano, higienskimi in šolskimi potrebščinami, toplimi oblačili in obutvijo in drugimi življenjskimi potrebščinami, večnamensko denarno pomoč, nakup peči in drv za ogrevanje, medicinski material in oprema za bolnišnice, nakup toplih gred za notranje razseljene v Jablanici za pridelavo zelenjave, izgradnjo doma za rehabilitacijo invalidnih otrok in mladih vključno s prostori za bivanje, fizioterapijo in kuhinjo v regiji Žitomir, obnovo 19 poškodovanih stanovanjskih hiš v regiji Harkov in Mikolajev, obnovili glasbeno šolo in knjižnico v Harkovski regiji, kupili in obnovili prostore za psihosocialno pomoč otrokom in materam v Harkovu, zagotovili podporo aktivnostim psihosocialne pomoči v Lvovski regiji. V treh letih je Slovenska karitas v Sloveniji organizirala skupaj tudi pet letovanj za skupaj 220 ukrajinskih otrok, ki jih je prizadela vojna, dve letovanji je financiralo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve RS. V letu 2025 ima Slovenska karitas v načrtu še dve letovanji za skupaj 90 otrok iz Ukrajine, da vsaj malo pozabijo na travme vojne. Poleg tega tudi ima v načrtu obnovo več kot 80 poškodovanih hiš ter 1 objekt javne infrastrukture v regiji Harkov ter opremo še 8 dodatno zgrajenih sob v centru za invalidne otroke in mlade v Žitomirju, kot tudi usposabljanje kadra za fizioterapijo za ta center v sodelovanju z URI Soča. Slovenska karitas je v letu 2022 in 2023 odposlala 30 polnih pošiljk materialne pomoči v Ukrajino, v letu 2024 in 2025 pa prispevala večje količine pomoči še k 9 pošiljkam v organizaciji veleposlaništva Ukrajine v Sloveniji, in sicer mlečne formule za dojenčke, medicinski in sanitetni material in opremo za bolnišnice, šolske potrebščine ter računalniške ekrane za šole, ki so v zakloniščih. Ob božično-novoletnih praznikih je v sodelovanju z župnijo Dob prispevala tudi darila za otroke iz območij Donbasa ob frontni liniji.

Na konferenci za medije je sodelovala tudi slovenska sodelavka Caritas-Spes Ukrajina Mira Milavec, ki pravi, da je s ponosom Slovenka v Ukrajini. 

»Hvaležna sem Slovencem in Sloveniji. Vedno znova me preseneča solidarnost Slovencev,« je ganjeno pripovedovala Milavčeva, ki dodaja, da so trenutne razmere najtežje po novembru 2022. »Ljudje upajo, da bo prišel mir, zelo težko pa mi je pri srcu, ko vidim trpljenje otrok in odraslih, ki jokajo za svojci, sploh moškimi, ki so za domovino umrli v boju, a ne dobijo njihovih trupel. Njihov križ je tako tudi moj križ. Ker je skupen križ, ga lažje nosimo.«

Del izjave povzet po družina.si

Hvala za vsak dar in solidarnost!

Peter Tomažič, generalni tajnik Slovenske karitas

Več informacij: Jana Lampe, M: 031/344-481, e-naslov: [email protected].

Izražena mnenja ne predstavljajo uradnih stališč Vlade Republike Slovenije in Ministrstva za zunanje in evropske zadeve RS.

Utrinki pomoči Ukrajini