Poročilo z novinarske konference
Ljubljana, 5. marec 2014
V sredo, 5. marca 2014, ob 11.00 je v Galeriji Družina na Krekovem trgu 1 v Ljubljani potekala novinarska konferenca, na kateri je Slovenska karitas skupaj z soorganizatorji Javno agencijo RS za varnost prometa – Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu in Zavodom Med.Over.Net. predstavila letošnjo akcijo 40 dni brez alkohola. Akciji se pridružujejo tudi Zavod Varna pot, Katedra za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani (projekt Sporočilo v steklenici) in društvo Žarek upanja. V letošnjem letu se je akciji pridružila tudi Gorska reševalna zveza Slovenije.
Akcija 40 dni brez alkohola poteka deveto leto zapored in letos nosi naslov »Ali si upaš? – biti z manj ali nič alkohola«. Imre Jerebic, generalni tajnik Slovenske karitas, je ob začetku akcije poudaril, da je 40 dni brez alkohola velik izziv v naši družbi, ker vemo, da smo v slabi kondiciji. Zato ima preventivna akcija dva pomembna momenta in sicer osebni test ter izražanje solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola. V letošnjem letu se želimo s preventivno akcijo osredotočiti, predvsem na moške kot najbolj rizično skupino.
Organizatorji v času akcije med 5. marcem in 19. aprilom vabimo k različnim oblikam solidarnosti: od osebne 40 dnevne odpovedi alkoholu, do tega da v času spodbude doma ne postrežemo alkohola. Povabljena pa so tudi društva, lokalne skupnosti in druge skupine, da na svojih prireditvah v času akcije in če je mogoče tudi preko celega leta ne strežejo alkohola. Vsi, ki se akcije udeležujejo v obliki 40 dnevne odpovedi alkoholu, lahko svojo udeležbo potrdijo tudi na www.brezalkohola.si ali na Facebooku:
»Manj ali nič alkohola je vedno prava izbira.
Upajmo si izbrati drugačno pot, kljub navadam in pritiskom okolja.
Vsak korak šteje, tudi vaš!«
V sklopu tiskovne konference je Mateja Markl iz Agencije za varnost v prometu – Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu izrazila mnenje, da lahko rečemo, da smo na pravi poti in da se v zadnjem desetletju delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč zmanjšuje. Tudi v javnem mnenju se veliko večjem deležu uveljavlja ničelna toleranca glede alkoholiziranosti v prometu, ne glede na to ali gre za voznike, pešce ali druge udeležence v prometu
Marja Biščak Hafner iz Katedre za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani je navedla, da se premalo zavedamo škodljivih posledic pitja alkohola na zdravje posameznika, kajti alkohol je posreden in neposreden vzrok mnogih bolezenskih stanj.
Nataša Sorko, Društvo Žarek upanja je spregovorila o motivaciji za pozitivne spremembe v življenju in pri tem opozorila, da je najprej potrebna dovolj velika informiranost in ozaveščenost o posledicah pitja alkohola in dostopnost informacij o pomoči. Težave posameznikov z alkoholom ne nastopijo čez noč in prav tako je potreben čas za spremembe, čeprav bi vsi radi hitre rešitve. Podala je zaskrbljujoč podatek, da v Sloveniji kar polovica žensk in 2/3 moških pije alkohol vsaj enkrat tedensko.
Andreja Verovšek, Zavoda Med.Over.Net je predstavila delovanje foruma Alkohol na spletni strani www.brezalkohola.si, na katerem so najpogostejše obiskovalke ženske, ki iščejo rešitve za negativne spremembe, ki se kažejo pri svojcih zaradi prekomernega uživanja alkohola. Druga močna skupina obiskovalcev so otroci, ki imajo občutek, da jim je bilo otroštvo zaradi alkohola v družini odvzeto. Mnogi najstniki se na forumu sprašujejo, kako naj pomagajo svojim staršem, ki imajo težave z alkoholom. Prav ti otroci so popolnoma nemočni in sami potrebujejo pomoč.
Igor Potočnik, Gorska reševalna zveza Slovenije je izpostavil problematiko alkohola, ki je danes prisoten povsod, tudi v gorah. Če ravno je ob skoraj 400 reševalnih akcijah v gorah malo takih, v katere je vključen alkohol, je vsako leto nekaj primerov nesreč zaradi prekomerne opitosti. V gore zahajajo tudi skupine ljudi, predvsem tujih in domačih turistov, ki se ob osvojitvi vrha ali ob prihodu v kočo prekomerno opijajo. Gorski reševalci take skupine opozarjajo na nevarnost pri hoji v gorah, nekateri to upoštevajo in prespijo, nekateri pa pot nadaljujejo opiti. Glede na zmanjšane motorične sposobnosti, lahko pride tudi do nezgod. Z svojim sporočilo je opozoril, da alkohol ne spada v gore. Naj bo pot v gore namenjena predvsem rekreaciji in srečanju z lepotami narave.
Kontaktne osebe organizatorjev:
Slovenska karitas, Mojca Kepic, tel. 01/300–59–60, e-naslov: [email protected]
Javna agencija RS za varnost prometa, Mateja Markl, tel. 01/400–88–70, e-naslov: [email protected]
Zavod Med.Over.Net, Andreja Verovšek, tel. 01/520–50–50, e-naslov: [email protected]