Pričetek dobrodelne akcije »Pomagajmo preživeti in živeti«, predstavitev pomoči mreže Karitas v letu 2024 ter mejniki ob 35 letnici Karitas v Sloveniji

Slovenska karitas je na današnji novinarski konferenci predstavila začetek dobrodelne akcije Pomagajmo preživeti in živeti. Namenjena je predvsem ljudem z nizkimi prihodki, materialni pomoči starejšim in vključevanju trajno nezaposljivih v Sloveniji. Poleg predstavitve trenutne akcije in uporabe sredstev iz pretekle akcije pomoči ljudem v stiski so predstavili tudi poročilo o delovanju celotne mreže Karitas v letu 2024 ter ključne mejnike ob 35-letnici Karitas, ki je bila ustanovljena 1. maja 1990.

Peter Tomažič, generalni tajnik Slovenske karitas je o akciji povedal: »Ljudje, ki pridejo k nam po pomoč se srečujejo tudi z različni težavami v duševnem zdravju, v odnosih in zasvojenostjo. Mnogi so invalidi, v bolezni ali imajo različne primanjkljaje, ki jim onemogočajo redno zaposlitev. Številni prihajajo po pomoč kljub zaposlitvi, ker prejemajo nizke dohodke, živijo v podnajemniškem stanovanju in imajo različne okoliščine, ki jih pehajo v revščino. Na žalost je med njimi več kot 17.000 starejših, upokojence, ki zaradi nizke pokojnine ne morejo preživeti. Njihove pokojnine ne sledijo velikemu povečanju cen hrane, kurjave in različnih storitev. Še posebej je težko za tiste, ki živijo sami. Poleg pomoči v hrani, položnicah za pomoč pri najnujnejših stroških, predvsem kurjavi, je pomembno tudi psihosocialno svetovanje, vključevanje v skupnost in pridobivanje znanj ter spretnosti pri prejemnikih pomoči, ki so še v aktivni dobi.«      

Nataša Omladič Ograjenšek, Center za socialno delo Celje je izpostavila, da v zadnjem obdobju opažajo povečano število oseb in družin, ki se znajdejo v osebni stiski zaradi naraščanja cen življenjskih stroškov. »Opažamo, da to niso več posamezniki, ki bi bili brez zaposlitve, ampak se pogosto na nas po pomoč obračajo družine in posamezniki, ki so zaposleni, vendar s svojimi dohodki ne zmorejo pokrivati osnovnih življenjskih stroškov. Vedno pogosteje se srečujemo tudi s starejšimi osebami, ki s svojimi nizkimi pokojninami ne zmorejo kritja življenjskih stroškov.« Pri tem je poudarila pomen sodelovanja s humanitarnimi organizacijami, kot so Karitas in druge. Pri tem pa je dodala: »Na CSD-ju opažamo, da so starejši še posebno ranljiva skupina prebivalstva. Vedno več je starejših, ki živijo sami, ne zmorejo samostojne skrbi zase, nimajo svojcev oz. le ti nočejo zanje skrbeti. Ob tem pa je ga. Omladič Ograjenšek izpostavila še problematiko nasilja nad starejšimi, ki je najpogostejša s strani njihovih odraslih otrok, prav tako pa je pogosto nasilje med starimi, ki je velikokrat posledica spremenjenega duševnega stanja starejše osebe (npr. demenca, kognitivni upad …).«     

Maja Golob, Škofijska karitas Celje je predstavila aktualne stiske ljudi, ki so deležni pomoči v okviru akcije Pomagajmo preživeti in živeti: »Pomoč nudimo moškemu srednjih let, ki je izobražen in priden moški. Zaradi duševnih stisk in osebnih izzivov se sooča z ovirami pri iskanju zaposlitve in vzpostavljanju odnosov. Njegova socialna mreža je šibka, zato potrebuje pomoč pri ponovnem vključevanju v družbo. Na Karitas mu nudimo tople obroke, pomoč pri položnicah, vključevanje v prostovoljno delo ter osebno in psihosocialno pomoč. Poleg tega mu nudimo psihosocialno pomoč in razbremenilne pogovore, ki mu pomagajo pri soočanju z izzivi in krepitvi njegovega duševnega zdravja.« Stiske prejemnikov pomoči so različne. Trudimo se, da smo blizu tem ljudem, dodaja Golobova in pove  še eno zgodbo: »Pomoč prejema tudi mlajša upokojenka z nizko pokojnino, kljub polni delovni dobi. Po moževi smrti se je njena finančna stiska poglobila, saj živi v slabo izoliranem najemniškem stanovanju z dragim ogrevanjem, kar ji pozimi povzroča velike stroške. S plačilom položnic ji Karitas blažiti njeno težko situacijo, prejme paket s hrano in pogovor. «

s. Jana Rovtar iz Škofijske karitas Celje »V minulih letih smo na Škofijski karitas Celje razvili lasten model socialnega vključevanja posebej ranljivih skupin, kjer uporabnikom nudimo redno druženje in navezovanje socialnih stikov, krepimo njihove delovne navade in izpopolnjujemo veščine, nudimo jim možnost učenja novih znanj, krepitve samopodobe, rednega osebnega spremljanja in mentorstva ob reševanju raznih socialnih izzivov, ki se porajajo v sodelovanju in odnosih v skupini.« s. Jana zaključi  z zgodbo enega izmed udeležencev njihovih skupin: »Fant k nam pride po izkušnji izgorelosti. Pove, da še ni pripravljen za redno delovno razmerje. Pri nas ostane nekaj mesecev. Danes, zdajle je on v službi. Izkušnja pri nas ga je fizično okrepila, mu vrnila samozavest in mu pomagala, da spet postane polno delovno aktiven.«   

Na Slovenski karitas spodbujajo ljudi v stiski in izključene iz družbe, ne odlašaj z iskanjem pomoči, saj je včasih že s pogovorom mogoče najti rešitev. Ob sodelovanju humanitarnih organizacij, države in vsakega iz med nas ter z medsebojno solidarnostjo nihče ne bi smel ostati v stiski.

Na povezavi podrobnejše informacije o:
dobrodelni akciji Pomagajmo preživeti in živeti,
povzetek poročila mreže Karitas za leto 2024 in
kratek pregled nekaterih pomembnih mejnikov delovanja Slovenske karitas v 35 letih.

Peter Tomažič
generalni tajnik Slovenske karitas